Codzienne życie w Zakopanem. Reportaż "Każdy żyje w swojej bańce" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 24.10.2023 10:00
Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 16:54
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak żyje się zakopiańczykom w Zakopanem?
Jak żyje się zakopiańczykom w Zakopanem?, Autor - Shutterstock
Jeździmy tam raz, może dwa razy do roku. Zajadamy się oscypkami, zjeżdżamy na nartach, odwiedzamy schroniska. Zakopane - dla turystów jedno z najlepszych miejsc do odpoczynku w Polsce. A dla mieszkańców? 
  • Zakopane to malownicze miasto położone u podnóża Tatr, często nazywane zimową stolicą Polski.
  • Miasto cieszy się ogromną popularnością, od wielu lat pozostaje jednym z najchętniej odwiedzanych w Polsce. 
  • Jak przyznają niektórzy mieszkańcy Zakopanego, na co dzień muszą borykać się z wieloma problemami. 

Jak żyje się mieszkańcom w Zakopanem?

Niektórzy mieszkańcy nie prowadzą tu żadnego biznesu, nie sprzedają magnesów, nie wynajmują pokoi, nie organizują spływu Dunajcem. Wczasowicze często nie kojarzą im się najlepiej. - Turyści zastawiają miejsca parkingowe mieszkańcom, którzy dzierżawią to miejsce i płacą 80 zł na miesiąc za nie. W tej chwili było pogotowie i nie byłoby szans, żeby ta karetka wjechała - mówi jedna z bohaterek reportażu. - Pięknie to tylko jest widokowo w Zakopanem, a tak to bardzo ciężko nam się żyje - przyznaje. 

- Ja miałam taką sytuację, że na moim miejscu parkingowym stał pan dwa dni i policja zaproponowała mi rozwiązanie, żebym ściągnęła lawetę na własny koszt, odholowała samochód i dochodziła swoich praw w sądzie. (...) Pan po dwóch dniach odjechał, jak mnie nie było, a ja musiałam parkować swoje auto w innym miejscu i zapłacić za parking - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

Pomoc mieszkańcom 

Jak podkreśla Agata Mitoraj z Wydziału Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Zakopane, miasto wychodzi naprzeciw problemom związanym z niedostępnością miejsc parkingowych. - Została wprowadzona Zakopiańska Karta Mieszkańca i teraz mieszkańcy nie tylko parkują taniej, ale zostały również wyznaczone dla nich specjalne miejsca, które są oznaczone znakami poziomymi w kolorze pomarańczowym - mówi. - Znajdują się one przy budynkach użyteczności publicznej i są przeznaczone dla użytkowników Karty - dodaje. 

W Zakopanem powstało również Centrum Komunikacyjne. - Budowa Centrum Komunikacyjnego to inwestycja, która miała na celu bezpieczeństwo i komfort podróżnych, a także zwiększenie zrównoważonej mobilności w Zakopanem. Zorganizowano plac przy dworcu PKP - tłumaczy Agata Mitoraj. 


POSŁUCHAJ

28:12

"Każdy żyje w swojej bańce" - reportaż Weroniki Puszkar (Jedynka)

 

Ceny wyższe niż w Warszawie 

W Zakopanem są ogromne kolejki w sklepach i wysokie ceny, te drugie czasami wyższe niż w Warszawie. Turysta przełknie każdą cenę, mieszkańcy nie. - Ceny w restauracjach, pubach są dostosowane do turystów, a oni są gotowi zapłacić każdą cenę. Te ceny się niestety nie zmieniają, one takie tu zostają - mówi jedna z bohaterek reportażu. - Ja dojeżdżam do pracy do Warszawy, przywożę sobie niektóre produkty ze stolicy, ponieważ są tańsze - dodaje. 

Z drugiej strony są mieszkańcy, którzy żyją z turystyki. Zarabiają, ale czy są szczęśliwi? Niektórzy przyznają, że na myśl o zimie chce im się płakać i że widok w Zakopanem byłby piękny, gdyby nie zasłaniały go góry.

Czytaj również: 

Tytuł reportażu: "Każdy żyje w swojej bańce"

Autorka: Weronika Puszkar 

Data emisji: 24.10.2023 r. 

Godzina emisji: 1.20

ans

Koncert Chopinowski
Koncert Chopinowski
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.